top of page
Search

سینمای زیرزمینی ایران؛ نمایش فیلم «کافه» در جشنواره‌ای در یونان، زمانی که کارگردان در اوین استمحمد عبدی

شغل,منتقد فیلم

۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴ نوامبر ۲۰۲۳


سینمای ایران کماکان رکوردهای غم انگیز دیگری را به ثبت می‌رساند. جدای از زندانی کردن، تهدید و ممنوع‌الکاری عوامل سینما که به نظر می‌رسد در این حجم و اندازه در کل تاریخ سینمای تمامی کشورهای جهان مشابهی ندارد، به تازگی برای دومین بار فیلمی از یک فیلمساز ایرانی در یک جشنواره بزرگ جهانی به نمایش درآمد در حالی که سازنده‌اش همزمان در زندان اوین به سر می‌برد.

نوید میهن دوست که پس از بازداشت توسط وزارت اطلاعات در سال ۱۳۹۸، با قید وثیقه آزاد بود، از مرداد ماه امسال برای اجرای حکمش فراخوانده شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

اما او در طول آزادی‌اش به قید وثیقه، بی‌کار ننشسته و به شکل مخفیانه و بدون مجوز، فیلمی به نام «کافه» خلق کرده که این روزها اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره تسالونیکی در یونان که از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره‌های سینمایی اروپاست، تجربه کرد.

«کافه» نمونه دیگری است از سینمای زیرزمینی ساده و متفاوتی که در یکی دو سال اخیر سر برآورده و به رغم جوانی و خامی، به جریان غالب در سینمای ایران بدل شده است؛ یک فیلم شخصی و جمع و جور و مشخصاً کم خرج که با امکانات بسیار محدود ساخته شده تا احوال خود فیلمساز را در یک موقعیت بغرنج تصویر کند؛ جایی که فیلمساز با قید وثیقه در بیرون زندان است و حکم صادره او را به پنچ سال زندان محکوم کرده، اما نیروهای امنیتی از او می‌خواهند در قبال «همکاری»، حکم صادره را تغییر دهند.

فیلم داستان فیلمسازی به نام سهراب سپهری را روایت می‌کند که پس از آزادی به قید وثیقه، اداره یک کافه را به عهده گرفته و سعی دارد زندگی آرامی را تجربه کند اما خیلی زود حکمش صادر می‌شود و باید به زندان برود. در این اثنا همسرش به شهر دیگری رفته و مرد تنها حالا با بازجویی‌های ممتدی هم روبروست. *این متن از بی بی سی فارسی برداشته شده است.1 view0 comments

Commentaires


bottom of page